SPORTSHOWROOM

Archive

"The Ten"

Dziesięć ikon odkrytych na nowo przez wybitnego projektanta.

The Ten
© Nike

Szczęśliwe spotkanie

W grudniu 2016 roku legendarny projektant i założyciel Off-White Virgil Abloh uczestniczył w spotkaniu w siedzibie Nike w Beaverton w stanie Oregon. Miał szacunek dla marki, która powstała z jego dziecięcego podziwu dla Michaela Jordana i modelu Air Jordan 1. Jako dziecko wysyłał nawet do Nike szkice swoich własnych projektów inspirowanych AJ1, a teraz stał w centrum działań firmy. Ablohowi można było wybaczyć, że był onieśmielony sytuacją, ale jeśli jest jedna rzecz, która definiowała tego wizjonera, to była to jego niezłomna wiara we własne talenty. Natychmiast rozpoczął swój wyjątkowy proces artystyczny, używając noża X-Acto do cięcia jednego z najbardziej cenionych modeli Nike - Air Force 1 Low - w celu stworzenia pomysłu na współpracę. Nike nie mogło pozostać pod wrażeniem i rozpoczął się nowy projekt - The Ten: Icons Reconstructed by Virgil Abloh.

© Nike 

Wspieranie różnorodności twórczej

W ramach współpracy przerobiono dziesięć znaczących kulturowo butów - dziewięć marki Nike i jeden należący do Nike - Converse. Dzięki praktycznemu podejściu Abloha zostały one zdekonstruowane przy użyciu prostych narzędzi, takich jak nóż i marker, a elementy zostały zmienione, przesunięte i usunięte, aby pokazać istotne cechy i funkcje każdego buta, przy jednoczesnym zachowaniu jego głównego wyglądu. Pracował niezwykle szybko, a kolekcja została oficjalnie ogłoszona w sierpniu 2017 roku, mniej niż rok po pierwszym spotkaniu. W międzyczasie Abloh współpracował z Andy Caine, wiceprezesem Nike ds. projektowania obuwia, aby opracować koncepcję zestawu. Caine kierował się przekonaniem Nike o wspieraniu kreatywnej różnorodności, pracując razem z Ablohem nad stworzeniem współpracy, która przyniosła efekt większy niż suma jej poszczególnych części.

Dziesięć ikonicznych sneakersów; dwa tematy

W ogłoszeniu z 21 sierpnia Nike opisało projekt The Ten jako "wspólną eksplorację 10 sylwetek obuwia Nike" i przedstawiło koncepcje projektów. Buty zostały podzielone na dwa zestawy po pięć sztuk, z których każdy miał swój własny temat. Pierwszy z nich nosił nazwę "REVEALING" i zawierał nowe wersje modeli Jordan 1, Air Max 90, Air Presto, Air VaporMax i Blazer Mid. Każdy z nich miał zrekonstruowany wygląd z ręcznie wycinanymi i otwartymi elementami projektu, co czyni je częścią tej wyjątkowej kolekcji. Drugie pięć sneakersów powstało pod hasłem "GHOSTING", które znalazło odzwierciedlenie w zastosowaniu półprzezroczystych cholewek. Ta cecha miała na celu rozwinięcie tematu objawienia i połączyła zestaw pod parasolem jednego, częściowo przezroczystego materiału, łącząc w ten sposób 94-letnią historię pięciu butów, z których się składała: Converse Chuck Taylor, Nike Zoom Fly SP, Nike Air Force 1, Nike React Hyperdunk 2017 i Nike Air Max 97.

© Nike 

Projektant definiujący epokę

Oprócz ujawnienia szczegółów dotyczących modeli, które zostaną wykorzystane w ramach współpracy, Nike zagłębił się w historię Virgila Abloha i tego, co skłoniło go do stworzenia The Ten. Mówiono o jego różnorodnych inspiracjach, które łączyły wykształcenie w dziedzinie architektury, inżynierii i wzornictwa Bauhausu z zainteresowaniem obuwiem sportowym, okładkami albumów artystów rockowych i hiphopowych oraz graffiti. Jego niekonwencjonalne podejście i tendencja do wzbogacania swoich projektów o ręcznie wykonane elementy ujawniły się już podczas pierwszego spotkania Abloha z Nike, a stworzone tam AF1 doprowadziły do powstania kolejnych ręcznie wykonanych wersji, z których część była noszona przez pracowników Off-White na targach Design Miami/ w tym samym miesiącu. Uczestnicy targów nie wiedzieli, że mają okazję zapoznać się z jedną z najbardziej fascynujących kolekcji sneakerów wszech czasów.

© Nike 

Szybki zwrot akcji

Po pierwszym spotkaniu z Ablohem Matt Kilgore, syn Bruce'a, oryginalnego projektanta AF1, stworzył 12 kolejnych Air Force 1 w zrekonstruowanym stylu ustalonym przez Abloha, nadając tym samym ton The Ten. Styl Abloha i jego silna etyka pracy sprawiły, że jedna z najszybszych kolaboracji Nike została zrealizowana w zaledwie 10 miesięcy. Abloh wyjaśnił, że "większość kreatywnych decyzji została podjęta w ciągu pierwszych trzech godzin, podczas gdy faktyczne projektowanie i iteracja zajęły od dwóch do trzech dni". Ten szybki proces obejmował nawet jedną sesję, podczas której Jordan 1 został ukończony od początku do końca. Pomogła w tym zdecydowana wizja Abloha i jego zdolność do pracy w "stanie przypominającym sen", który pozwolił mu zwizualizować to, co chciał, i natychmiast to stworzyć.

Szacunek dla sztuki

Szacunek Abloha dla historii Nike był widoczny podczas całego procesu projektowania, ponieważ uważał on, że dziesięć sylwetek, nad którymi pracował, jest "na tym samym poziomie co rzeźba Dawida lub Mona Lisa", wyjaśniając, że wszystkie one "przełamały bariery w wydajności i stylu". Mimo to nie bał się dekonstrukcji każdego z nich. Bawił się umiejscowieniem swoosha, dodawał kolorowe plamy, odsłaniał piankę na języku, a nawet dodawał żartobliwy tekst w charakterystycznej dla Off-White'a czcionce Helvetica, taki jak słowo "Air" na AM97, VaporMax, AF1, Presto i AJ1, "Vulcanized" na Converse i "Foam" na Hyperdunk i Vaporfly. Jeszcze bardziej humorystyczne było użycie słowa "Shoelaces" na sznurówkach i "Zip Tie" na zamkach błyskawicznych, które były do nich przymocowane - charakterystyczna cecha własnych sneakersów Off-White'a.

© Nike 

Inspirowanie młodzieży

Cały ten proces został podjęty, aby ucieleśnić mentalność marki Nike - Just Do It - i stworzyć projekty dające wgląd w proces twórczy, co Abloh uważał za o wiele bardziej interesujące niż oglądanie gotowego produktu. Miał nadzieję, że jego projekty zainspirują młodych projektantów, pokazując im, że za pomocą prostych narzędzi, takich jak flamaster i nóż, mogą stworzyć swoje własne, indywidualne trampki, co pomoże im rozwinąć zrozumienie idei projektowania.

Całkowicie nowe modele

Kilka sneakersów, nad którymi pracował Abloh, nie było jeszcze oficjalnie wydanych przez Nike w momencie rozpoczęcia projektu. Były to Nike Zoom Fly SP, React Hyperdunk 2017 i Air VaporMax. Pierwsze dwa modele miały podobnych poprzedników, których Abloh użył jako inspiracji, jak na przykład Nike Zoom Vaporfly Elite Breaking2, natomiast VaporMax był zupełnie nową innowacją. Dało to Ablohowi możliwość stworzenia czegoś zupełnie wyjątkowego.

© Nike 

Szczególne połączenie

W miarę rozwoju współpracy okazało się, że między marką a Virgilem Ablohem istnieje niesamowita więź, a także wzajemny podziw. Widać to było zarówno w gotowości Nike do pozostawienia Ablohowi swobody twórczej podczas projektu, jak i w słowach samego Abloha, który powiedział, że "chciał podkreślić, że system projektowania i produkcja Nike są tak doskonałe". W swojej przeróbce tych wyjątkowych sneakersów chciał zbudować podobną więź poprzez podkreślenie aspektu ręcznego wykonania butów, aby zintensyfikować "element ludzki" i rozszerzyć "emocjonalną więź tych 10 ikon".

© Nike 

Nike Off Campus

W sierpniowym ogłoszeniu Nike napisało również o uroczystych imprezach z okazji premiery, które odbędą się w Nowym Jorku i Londynie we wrześniu. Marka nazwała je "Nike Off Campus" i określiła jako "miejsce, w którym rozwija się sport, design i innowacja". Podczas każdego wydarzenia odbywały się prezentacje The Ten oraz rozmowy Abloha i Caine'a, a także innych artystów i projektantów. Abloh uznał to za kolejną okazję do zainspirowania młodzieży i zapoznania jej z historią Nike, mówiąc, że "chciał przekazać ludziom prawdziwe informacje, pozwolić im zobaczyć, z którego roku pochodzą te buty i jakie jest ich miejsce w ogólnej historii marki". To pragnienie edukacji może być powodem, dla którego na każdym trampku znalazł się napis "Off-White for Nike" obok nazwy buta, lokalizacji siedziby Nike i roku pierwszego wydania oryginalnego modelu.

Wraz z tymi informacjami wydrukowano daty premiery wszystkich wzorów - zestaw REVEALING będzie przedpremierowo dostępny w sklepach Nikelab w Nowym Jorku, Londynie, Mediolanie i Paryżu przez cały wrzesień, natomiast pełna kolekcja będzie dostępna w wybranych sklepach na całym świecie od listopada. Poniżej umieszczono zdjęcia poszczególnych wzorów, obok jednego Virgila Abloha i dwóch innych pokazujących go pracującego nad projektami z markerami w ręku.

© Nike 

Rozpoczęcie "The Ten"

W momencie premiery The Ten odniósł ogromny sukces, wyprzedając się niemal natychmiast. Biorąc pod uwagę ogromną reputację Abloha jako projektanta, nie powinno to dziwić. Abloh sam założył buty na takie wydarzenia, jak Met Gala w maju 2017 roku, gdzie zaprezentował swój projekt Air Jordan 1. Rozdał też wczesne modele gwiazdom z różnych dziedzin, w tym Rogerowi Federerowi, Belli Hadid, Naomi Campbell, Drake'owi, Travisowi Scottowi i Neymarowi, co zwróciło na nie jeszcze większą uwagę, zwłaszcza gdy niektórzy z nich mieli je na sobie na zdjęciach w mediach społecznościowych. Michael Jordan, który osobiście wspierał Air Jordan 1 firmy The Ten, dostał własną parę, a współczesny koszykarz Draymond Green nosił Nike React Hyperdunk 2017 Abloha, gdy grał w meczu otwierającym sezon swojej drużyny Golden State Warriors w październiku 2017 roku. Wczesna wersja Converse Chuck Taylor została również przekazana Kim Jones, mimo że jej premiera została przesunięta na maj następnego roku. Powód tego opóźnienia wciąż pozostaje tajemnicą, ale Converse stwierdził, że po prostu wprowadzał drobne poprawki do projektu, starając się zachować kreatywną wizję Abloha dla buta. Tak czy inaczej, dało to fanom Dziesiątki coś, na co mogliby czekać po ukazaniu się pozostałych dziewięciu.

© Nike 

Wygląd edukacyjny

Na swoim profilu na Instagramie Abloh opublikował tylko jeden post pomiędzy premierą kolekcji REVEALING we wrześniu a premierą pełnej kolekcji w listopadzie. Pojawił się on 27 października i przedstawiał pojedynczy obrazek, na którym Abloh stoi nad otwartą walizką i przegląda różne buty Nike, z których część pochodzi z kolekcji The Ten. Nie było żadnego komentarza, ale na metce widniał napis "Harvard Graduate School of Design". W rzeczywistości zdjęcie to pochodzi z wykładu zatytułowanego "Insert Complex Title Here", który mistrzowski projektant wygłosił dla studentów tej szkoły w tamtym czasie. Zachęcał w nim do znalezienia własnego głosu twórczego, rozdając kilka modeli z The Ten, aby dostarczyć im inspiracji i pokazać, co można osiągnąć. Na zdjęciu sam ma na sobie parę Air Force 1 z tej kolekcji.

Globalna premiera "The Ten"

Kilka tygodni później, 14 listopada, z okazji światowej premiery całej kolekcji, zamieścił dwa zdjęcia. Na jednym z nich widać chłopaka, który trzyma duży obraz Abloha przy pracy, a przed nim na stole leży kilka na wpół ukończonych modeli Nike. Na jednym z butów pisał, pokazując w ten sposób swoje praktyczne podejście do projektowania. Drugi obrazek to zbliżenie zdjęcia, na którym widać napis narysowany nad jego głową. Brzmiał on: "Dover Street Market". Odnosiło się to do sklepu odzieżowego, w którym sprzedawane są ubrania najbardziej poszukiwanych marek, takich jak Comme des Garcons. To była kolejna zapowiedź, bo nie było żadnego tekstu, ale ci, którzy wiedzą, że to jedno z miejsc, gdzie można kupić buty, a metka wskazuje na sklep w Singapurze. Na stronie internetowej sklepu odbyła się loteria dla osób chcących zdobyć modele z kolekcji. W rzeczywistości większość butów została wypuszczona na rynek w ramach loterii, gdzie tylko nieliczni mogli kupić parę, a inni mieli nadzieję, że dostaną w swoje ręce te, które trafiły do ogólnej sprzedaży online.

© Nike 

Niezwykłe Air Jordan 1

Kolekcja odbiła się szerokim echem, a Air Jordan 1 Abloha zdobył tytuł Buta Roku podczas Footwear News Achievement Awards 2017. Model AJ1 był prawdopodobnie najbardziej pożądanym modelem z The Ten, a Caine chwalił Abloha za głębię, jaką wniósł do buta i opisał go jako coś "zupełnie nowego, a jednocześnie zupełnie znajomego". Ta popularność przejawia się również dzisiaj w cenach, jakie buty osiągają na portalach aukcyjnych. Podczas gdy większość modeli kosztuje ponad 1000 funtów za parę, Jordan przynosi kilka tysięcy i był widziany w sieci za ponad dziesięciokrotność oryginalnej ceny. Ale być może nigdy by do tego nie doszło, gdyby nie zmiana projektu w ostatniej chwili.

Abloh początkowo chciał połączyć wszystkie dziesięć butów poprzez kolor biały, który miał być nawiązaniem do jego marki Off-White. Jednak kilka dni przed rozpoczęciem produkcji Abloh zobaczył osobę noszącą parę butów, które przypominały jego AJ1. Jedyny problem polegał na tym, że nie mógł stwierdzić, czy są to Dunksy czy AJ1. W jednej chwili zdał sobie sprawę, że najbardziej ikoniczną rzeczą w parze butów jest często ich kolorystyka, co było szczególnie prawdziwe w przypadku pierwszych Air Jordan 1, których czarno-czerwony design podbił świat w latach 80. Poprosił Caine'a o dodanie do projektu czerwieni i czerni, na co Nike przystało. Później Abloh wspominał, że zastanawiał się, co by się stało, gdyby pierwotny pomysł został zrealizowany, uważając, że but "nie spełniłby oczekiwań".

Na szczęście nigdy się tego nie dowiemy, a ponad pięć lat po premierze Sotheby's wystawił na swojej stronie internetowej parę za 14 000 dolarów. Biorąc pod uwagę, że w kwietniu 2022 roku aukcja całej kolekcji była szacowana na 30-40 tysięcy dolarów, jest to niesamowite osiągnięcie za jeden model. Aukcja Sotheby's, na której sprzedano wszystkie dziesięć butów, nosiła tytuł "Modern Collectibles" i chwalono się na niej, że zestaw ten jest prawdopodobnie jedynym kompletnym dostępnym. W rzeczywistości, biorąc pod uwagę, jak trudno było zdobyć jakąkolwiek parę w momencie premiery, jest wręcz niewiarygodne, że wszystkie dziesięć zostało wystawionych na sprzedaż razem. Jeszcze bardziej zaskakujący był fakt, że wszystkie były nieużywane i w oryginalnych pudełkach.

© Nike 

Przekładanie pióra na papier

Po sukcesie pierwszej współpracy Nike i Virgil Abloh kontynuowali współpracę, tworząc nowe modele inspirowane The Ten oraz wiele innych propozycji Nike x Off-White. Dziedzictwo kolekcji, od której wszystko się zaczęło, nigdy nie przeminęło. Lata po premierze kolekcja ta była nadal tak ważna kulturowo, że Abloh postanowił napisać o niej książkę. Zapowiedział jej wydanie na swoim Instagramie 11 stycznia 2021 roku, pokazując zdjęcie zielonej okładki w pudełku z nazwą wydawnictwa Taschen. W komentarzu opisał książkę jako "drukowany dokument projektu @Off___White @Nike", stwierdzając, że daje ona wgląd w produkcję tych, które już powstały, a także oferuje "okno na wszystkie te, które dopiero nadejdą". Projektant wyjaśnił również, że większość zdjęć jest niedostępna w innych miejscach, co daje książce poczucie ekskluzywności, a następnie wyraził swoje poparcie dla lokalnych i niezależnych księgarni, które określił jako "kluczowe" oraz "ośrodki społeczności i kultury". W związku z tym zapowiedział, że Nike i zespół firmy architektonicznej i think tanku Architecture, który został założony przez Abloha i pomógł w wydaniu książki, dostarczą wybranym księgarniom darmowe egzemplarze. Sklepy te, wymienione pod jego komentarzem, miały być jedynymi miejscami, w których fani serii będą mogli kupić książkę od 12 stycznia do jej globalnej premiery 22 stycznia.

Kolejny post pojawił się kilka miesięcy później, 23 kwietnia 2021 roku. Tym razem pokazał trzy zdjęcia - jedno przedstawiające książkę, drugie buty z kolekcji, a trzecie kilka egzemplarzy książki otwartych, by pokazać, co jest w środku. W komentarzu wyjaśniono, że książka opowiada o logice i "nigdy wcześniej nie widzianym procesie" współpracy. Do dziś zdobył on ponad 65 000 polubień, co świadczy o popularności książki The Ten nawet wiele lat po jej wydaniu.

©  Virgil Abloh 

Dokumentowanie wyjątkowego procesu projektowania

Książka nosiła tytuł "Icons", a na przedniej okładce widniał napis "Something's Off", obok cienkiego logo Nike i cytatu Abloha: "Wszystko, co robię, jest dla 17-letniej wersji mnie samego". Ujawnia to jego chęć pomocy i zainspirowania młodych projektantów, którzy tak jak on potrzebowali pomocy i inspiracji, aby rozwinąć swój talent. Książka Icons była tego częścią, ponieważ, jak podaje strona internetowa Taschen, szczegółowo omawia "inżynierską pomysłowość" projektu i "badawczy proces projektowania" Abloha. 

Książka ma szwajcarską oprawę z otwartym grzbietem, aby naśladować odkrywczą filozofię The Ten, opisuje też, jak Abloh użył "liternictwa, ironicznych etykiet, kolażu i technik rzeźbiarskich", aby ożywić dziesięć projektów i nadać im nowe znaczenie. Książka została podzielona na dwie części, katalog i konceptualny niezbędnik, w którym intymne obrazy, takie jak prototypy z kolekcji i oryginalne wiadomości tekstowe wysyłane między projektantami, zostały udostępnione wraz z szerszym spojrzeniem na sneakersy i kulturę sneakersów. Oprócz tekstów samego Virgila, znalazły się w nim także fragmenty autorstwa Nicholasa Schonbergera z Nike i innych autorów gościnnych, a inny współpracownik Nike, Hiroshi Fujiwara, napisał przedmowę.

© Nike 

Trwałe dziedzictwo

W osobie Virgila Abloha firma Nike znalazła projektanta o doskonałej kombinacji cech: surowego talentu, oszałamiającej wizji, nieustraszonego charakteru i silnego ducha kreatywności. Te cechy pozwoliły mu zredefiniować zasady mody i projektowania, ponieważ stworzył projekt, który według jego słów reprezentował "demokrację tego, jak design odkrywa świat". Kulminacją jego wysiłków było dziesięć butów, które wywarły trwały wpływ na kulturę sneakerów i do dziś wywierają wpływ na młodych projektantów. Ze swojej strony Nike mogło bronić swoich projektów i ograniczać pracę Abloha, ale marka była tak zauroczona nim, że dała mu swobodę "znalezienia nowej przestrzeni" w ramach współpracy. Wszystko to sprawiło, że The Ten stał się kompletnym zestawem ikonicznych sneakersów i jedną z najbardziej historycznych kolaboracji, jakie kiedykolwiek istniały. Abloh powiedział kiedyś: "Nie możesz wyruszyć, aby stworzyć ikonę. Kultura ci ją zwróci". Być może nie chciał stworzyć ikony, ale kultura z pewnością zwróciła mu wiele z nich, dzięki czemu projekt The Ten przetrwał jako hołd dla trwałego dziedzictwa wielkiego projektanta.

Więcej

SPORTSHOWROOM wykorzystuje pliki cookies. O naszej polityce plików cookie.

Kontynuować

Wybierz swój kraj

Europa

Ameryki

Azji i Pacyfiku

Afryka

Bliski Wschód