SPORTSHOWROOM

  Nike

  J Force 1 x Jacquemus

  Wyrafinowana współpraca, która przekształciła AF1.

  Nike J Force 1 x Jacquemus
  © Nike / Jacquemus

  Rozpoczyna się nowe partnerstwo

  Nike rozpoczęło współpracę z francuską marką modową Jacquemus w 2022 roku od kolekcji letniej odzieży i dwóch Air Humarów pokrytych klasycznymi detalami, takimi jak miniaturowy złoty swoosh na każdej ścianie bocznej i przerobiony system sznurowania inspirowany Nike Pocket Knife z 1998 roku. Wkrótce potem marka wprowadziła kolejną parę w odważnym różowym kolorze, sygnalizując, że oryginalna kolekcja może nie być tylko jednorazowa. W tym czasie Jacquemus nie był znany ze współpracy z innymi markami, ale jego założyciel, Simon Porte Jacquemus, był już cytowany przez Vogue, mówiąc, że Nike byłby jego wyborem, gdyby miał nawiązać współpracę. Od tych pierwszych wydań obiecująca współpraca zaczęła się rozwijać.

  © Nike / Jacquemus

  Wczesny zwiastun modelu JF1

  W lutym 2023 roku fani po raz pierwszy zobaczyli nowy sneaker współpracujący z obiema firmami. W sieci pojawiły się dwa zdjęcia, z których pierwsze pokazywało zbliżenie klasycznego metalowego sznurowadła AF1, ale z jedną znaczącą różnicą - JF1 został wytrawiony na jego powierzchni zamiast zwykłego tekstu AF1. Drugie zdjęcie pokazywało dłoń trzymającą koniec pary białych sznurówek. Na czubkach znajdowały się skórzane aglety z nadrukiem Nike swooshe, które nieco przypominały te widoczne na poprzednich projektach Jacquemus Humara. Osoby zaznajomione z wcześniejszą współpracą mogły więc wywnioskować, że Nike i Jacquemus wspólnie przygotowują nowy model, a ci, którzy rozpoznali koronkowe dubrae, wiedzieliby również, że prawdopodobnie będą to Air Force 1. Poza tym nic więcej nie zostało ujawnione.

  © Nike / Jacquemus

  Wyrafinowany but z duchem Air Force 1

  W kilka dni po tej zapowiedzi, kilka portali modowych zaczęło spekulować na temat nowego modelu, skupiając się na tym, co było widoczne w tle zdjęć, które widzieli, takich jak biała skórzana cholewka i siateczkowy język, branding JF1 i skórzane aglety, które nawiązywały do wcześniejszych Humaras. Następnie sprawy ucichły, ponieważ żadna z marek nie opublikowała żadnych nowych informacji na temat współpracy. Dopiero kilka miesięcy później, 28 maja, Nike opublikowało post na swojej stronie na Instagramie, aby zwrócić uwagę ludzi na nadchodzący sneaker. Składał się on z pojedynczego filmu, który obracał się wokół linii kobiet w czarnych garniturach stojących pośrodku czegoś, co wyglądało jak pustynia z białym piaskiem. Wszystkie były zwrócone w jedną stronę, z wyjątkiem modelki na końcu, która patrzyła w przeciwnym kierunku. W tle słychać było silny wiatr, a pod koniec filmu podwójny branding Nike swoosh nad nazwą Jacquemus pojawił się w kolorze białym na środku obrazu. Oczywiście wszystkie modelki miały na sobie nowe JF1, ale z tej odległości nie można było dostrzec żadnych szczegółów. Komentarz brzmiał po prostu: "Wyrafinowany but z duchem AF1. The @Nike & @Jacquemus J Force 1. Już wkrótce." Ta wiadomość powtórzyła, że sneaker będzie Air Force 1, jednocześnie sugerując, że będzie miał wyrafinowany design, z czego już słynęła odzież Jacquemus.

  © Nike / Jacquemus

  Bliższe spojrzenie

  Zaledwie dwa dni po teaserze Nike, Jacquemus opublikował informację o nowym bucie na swojej stronie na Instagramie. Tym razem fani otrzymali znacznie głębszy wgląd w to, jak będą wyglądać, dzięki zbliżeniom dwóch kolorystyk, które miały zostać wydane. Post składał się z siedmiu zdjęć, w tym dwóch przedstawiających pustynną scenę z filmu Nike pokazującego linię modeli w czarnych garniturach, dwóch przedstawiających niektórych z tych modeli siedzących na krzesłach nad cienką warstwą wody, jednego z całkowicie czarną kolorystyką, jednego z całkowicie białą kolorystyką i ostatniego przedstawiającego oba buty. Te zdjęcia w końcu pozwoliły ludziom spojrzeć na cały model, od cholewki inspirowanej AF1, wraz z perforowanym noskiem, po delikatne metalowe szprychy na bokach. Unikalna gumowa podeszwa zewnętrzna buta była również dobrze widoczna - nylonowa koronka wplatająca się i wyplatająca z krawędzi, aby połączyć ją z cholewką i wzorami przyczepności podobnymi do podeszwy Nike Waffle, a nie do formacji koła obrotowego większości AF1. Komentarz Jacquemusa obok postu ujawnił miłość projektanta do pracy Nike i jego osobisty związek z projektem, gdy mówił o swojej ekscytacji dzieleniem się JF1 z publicznością. Napisał również o inspiracji stojącej za projektem, opisując but jako "hybrydę bardzo znanego AIR FORCE 1 i NIKE ACG TERRA", który według niego był jednym z jego ulubionych butów Nike wszechczasów. W swojej wcześniejszej współpracy z marką Jacquemus wysoko ocenił linię ACG (All Conditions Gear) - gamę butów wprowadzonych na rynek pod koniec lat 80-tych, które koncentrowały się na połączeniu ludzi z dziką przyrodą w celu stworzenia wytrzymałego obuwia, które można nosić w różnych środowiskach zewnętrznych. Jej motto brzmi: "Zaprojektowane, przetestowane i wykonane na planecie Ziemia. Do użytku na zewnątrz." Dzięki tej rewelacji jasne jest, dlaczego popularny projektant wybrał Humarę jako swoją pierwszą współpracę z Nike - należy ona również do grupy ACG. W rzeczywistości zdjęcia na Instagramie również miały sens z tej perspektywy, ponieważ wszystkie były osadzone w dzikich lokalizacjach. Projekt JF1, który był teraz dostępny dla wszystkich, odzwierciedlał również jego pragnienie wprowadzenia funkcjonalności linii ACG Nike do współpracy poprzez poleganie na niezwykłych możliwościach technicznych Nike.

  © Nike / Jacquemus

  Data premiery została ustalona

  Podobnie jak wcześniejsze posty w mediach społecznościowych, te nowe wywołały spekulacje i podekscytowanie w całym świecie sneakersów. Inne strony internetowe skupiły się teraz na dacie premiery, która została ustalona w poście Jacquemus na Instagramie - 13 czerwca na Jacquemus.com i 21 czerwca w wybranych sklepach Nike na całym świecie. W tym samym czasie zostały również udostępnione w aplikacji SNKRS. W tym ostatnim dniu Nike opublikowało kolejny post na swojej stronie na Instagramie, tym razem z trzema zdjęciami wykonanymi w tym samym rozległym krajobrazie, co na poprzednich zdjęciach. Dwa z nich pokazywały więcej modeli w wyrafinowanych czarnych garniturach, pasujących do zamierzonego wyglądu buta. Tak jak poprzednio, siedzieli oni, a czasem stali, na krzesłach w tych środowiskach, a wszyscy mieli na sobie JF1. Trzecie zdjęcie przedstawiało stos trzech sneakersów J Force 1, dwóch w kolorze białym i jednego czarnego pomiędzy nimi. Komentarz był ponownie prosty i wyrafinowany - "The @Nike x @Jacquemus J Force 1. Dla niedocenionych. Dla wyróżniających się."

  © Nike / Jacquemus

  Luksusowe funkcje i dopracowane detale

  W momencie premiery Nike Air Force 1 x Jacquemus okazał się eleganckim sneakerem, który łączył w sobie umiejętności projektowe Nike i wyrafinowany, ale minimalistyczny wygląd, z którego słynie Jacquemus. W wywiadzie dla Vogue dotyczącym pierwszej współpracy duetu, Nike wyraziło swój podziw dla "zmysłowości" i "emocji" stylu Simona Porte Jacquemus. Te atrybuty zostały wyraźnie zaszczepione w JF1 w postaci drobnych detali, takich jak metalowe swooshe, skórzane aglety, subtelny podwójny branding na panelu pięty, języku i wkładce oraz odwrócony tekst Jacquemus i swoosh Nike na podeszwie zewnętrznej. Strona internetowa Jacquemus, która opisała JF1 jako "Unisex J Force 1 Sneakers", podkreśliła te cechy, a także "srebrne metalowe dubrae JF1 z recyklingu", "AF1 Vamp Perforation" i "ręcznie tkaną konstrukcję". W międzyczasie strona internetowa Nike opisała but jako "wyrafinowany i zabawny dowcip" i określiła projektanta Jacquemusa jako "współczesnego surrealistę". Skupiono się również na "luksusowych akcentach" buta i fakcie, że odwrócone logo podeszwy zewnętrznej "prawidłowo odciska się po podniesieniu stopy", a następnie ponownie podkreślono charakterystyczne sznurowanie w miejscu połączenia podeszwy i cholewki - "Dzięki ręcznemu tkaniu zmodyfikowanej cholewki AF-1 do podeszwy, stworzono but, który pozwala wyróżnić się gdziekolwiek jesteś".

  © Nike / Jacquemus
  © Nike / Jacquemus

  Oryginalna sylwetka AF1

  Współpraca Nike i Jacquemus w zakresie Air Force 1 połączyła klasyczny wygląd AF1 z polotem i wyrafinowaniem jednego z najbardziej znanych francuskich projektantów mody, tworząc całkowicie oryginalny model. Tworząc J Force 1, Jacquemus wyszedł poza przeciętność, aby nadać sylwetce swój własny, niepowtarzalny charakter, tworząc w ten sposób miejsce dla siebie i swojej marki w historii tego kultowego sneakera.

  Więcej

  SPORTSHOWROOM wykorzystuje pliki cookies. O naszej polityce plików cookie.

  Kontynuować

  Wybierz swój kraj

  Europa

  Ameryki

  Azji i Pacyfiku

  Afryka

  Bliski Wschód