SPORTSHOWROOM
  adidas Samba

  Filtrowanie przez

  • Kategoria

  • Płeć

  • Marka (adidas)

  • Linia

  • Kolekcja (Samba)

  • Model

  • Rozmiar

  • Kolor

  • Wydanie

  • Sport

  adidas Samba

  adidas Samba

  143 artykuły

  Najstarszy but Adidasa przeszedł drogę od sukcesu piłkarskiego do ikony stylu ulicznego.

  Samba

  Samba była pierwszym butem wyprodukowanym przez adidas i co ciekawe, jest produkowana do dziś, co czyni ją najstarszym zachowanym modelem. Ale nie tylko to, adidas Samba osiągnął również status ikony w modzie. Żaden inny but piłkarski w historii nie osiągnął takiego skoku kulturowego, co świadczy o jego nieskazitelnym, ponadczasowym designie, wszechstronności i globalnym uwielbieniu, jakim cieszył się przez dziesięciolecia.

  Pierwotna koncepcja modelu Samba zakładała, że piłkarze będą mogli grać w trudnych, zimowych warunkach bez obawy, że poślizgną się i upadną na oblodzonej nawierzchni. Planowano wprowadzić ten innowacyjny produkt na Mistrzostwa Świata w 1950 roku, które miały się odbyć w brazylijskiej zimie, czyli w warunkach nie tak mroźnych jak te, których doświadczali piłkarze w Europie.

  Zamiast więc zrezygnować z doskonałej okazji do wypuszczenia produktu na mistrzostwa świata, adidas wykazał się pomysłowością. Nadali butom nazwę "Samba", taką samą jak afro-brazylijski styl tańca, aby odwołać się do kultury Brazylii. Po tym wydarzeniu ludzie zaczęli nosić buty w każdą pogodę, niezależnie od tego, czy był to wiatr, deszcz czy słońce.

  Cztery lata później, na Mistrzostwach Świata w Szwajcarii w 1954 roku, cała drużyna Niemiec Zachodnich nosiła buty adidas, kiedy odniosła zwycięstwo 3-2 nad zdecydowanymi faworytami, Węgrami, w jednym z najbardziej emocjonujących finałów piłkarskich w historii. To ugruntowało reputację adidasa jako światowej klasy producenta butów piłkarskich.

  W adidas Samba stopniowo odchodzi się od utylitarnej konstrukcji z kangurzej skóry z pierwszego twardego buta na rzecz lżejszego kształtu buta sprinterskiego adidas. Teraz używa się bardziej konwencjonalnej skóry bydlęcej, a nawet oferuje plandekę jako wegańską alternatywę. Nowy projekt jest osadzony na wyjątkowej podeszwie z gumy, ma większy język, który można wywinąć, jest utrzymany w prostej, czarno-białej kolorystyce, a na boku ma złoty nadruk "Samba". To właśnie ten wzór był przez lata ceniony zarówno przez piłkarzy, jak i zwykłych użytkowników.

  W latach 70. w Europie, dzięki szybkości i reaktywności, Samba była idealna do gry w futsal 5-a-side. Ta bardziej swobodna, inspirowana stylem ulicznym gra była rozgrywana w miastach na całym kontynencie przez całą dekadę, dzięki czemu Samba zyskała ogromną popularność. W latach 90-tych, jak każda klasyczna para trampek, Samba wykorzystała uczucie nostalgii i stała się najlepszym wyborem wśród ówczesnej społeczności skaterów.

  Od innowacyjnych początków, kiedy to zdobywał Puchar Świata, przez zwinne gry 5-a-side, aż po alternatywną scenę skate'ową lat 90-tych, adidas Samba stał się sneakerem na miarę współczesności. Wszystko to wskazuje na to, że adidas stworzył klasyk, a jeśli jest coś, czym Samba nigdy nie będzie, to jest to data. To dość wysokie osiągnięcie jak na parę butów piłkarskich na lodowatą pogodę, których premiera miała miejsce w 1950 roku.

  Ranking Adidas Samba
  (0)

  SPORTSHOWROOM wykorzystuje pliki cookies. O naszej polityce plików cookie.

  Kontynuować

  Wybierz swój kraj

  Europa

  Ameryki

  Azji i Pacyfiku

  Afryka

  Bliski Wschód