SPORTSHOWROOM

Filtrowanie przez

  • Kategoria

  • Płeć

  • Marka (Nike)

  • Kolekcja (Blazer)

  • Styl

  • Współpraca (sacai)

Blazer x sacai

Współpraca Nike z luksusową japońską marką modową sacai rozpoczęła się w 2015 roku, a do 2018 roku rozwinęła swój własny, odrębny styl współpracy. Charakteryzujący się połączeniem ponadczasowych sylwetek z katalogu Nike, ten format projektowania został zainspirowany wielowiekową japońską sztuką kintsugi, która polega na delikatnej naprawie potłuczonej ceramiki za pomocą kleju nasyconego proszkami złota, srebra lub platyny. Oprócz ożywienia uszkodzonych przedmiotów, metoda ta ma na celu uczczenie niedoskonałości i złożonej historii każdego pojedynczego elementu. W podobny sposób Nike i Sacai połączyły nowe sneakersy ze starych modeli, tworząc unikalne projekty, które podkreślają i honorują dziedzictwo klasycznych sylwetek. Jedną z tych oszałamiających kreacji jest Nike Blazer x sacai.

Kiedy po raz pierwszy pojawił się na wybiegu podczas Paryskiego Tygodnia Mody wiosna/lato 2019, Nike sacai Blazer zaprezentował swój złożony wygląd - znak rozpoznawczy japońskiej marki. Założycielka Sacai, Chitose Abe, opracowała swoją filozofię projektowania, której częścią jest skupienie się na hybrydyzacji, podczas pracy dla innej japońskiej marki modowej, paryskiej Comme des Garçons. Po wyraźnym zastosowaniu tego pojęcia w swoich wspólnych wysiłkach z Nike, pozostawiła publiczności zadanie odgadnięcia, które dwa sneakersy są reprezentowane w tej nowej kreacji. Ogólny kształt buta jest niewątpliwie podobny do modelu Blazer, ale ma inne cechy wyróżniające klasyczną sylwetkę z lat 70. Ma tę samą przyczepną podeszwę zewnętrzną w jodełkę i podeszwę środkową, która wyolbrzymia budowę oryginalnego Blazera, nakładając teksturowaną powierzchnię zewnętrzną na krawędzie cholewki i kilka razy na piętę. Ma również odsłoniętą piankę na dwóch językach i wycięty panel pięty, tutaj z nadrukowanym tekstem Nike i Sacai; charakterystyczny efekt brandingu powtórzony z tyłu etykiety językowej i wkładki.

Oprócz tych rozpoznawalnych elementów projektu, pierwsze buty Blazer x sacai mają inne cechy, które nie są kojarzone z sylwetką OG. Obie etykiety na języku przedstawiają logo Nike o wyglądzie bardziej przypominającym lata 80. niż logo Blazer w stylu vintage, a z pięty wyłania się zakładka do ściągania. Ponadto ma dwa zachodzące na siebie zauszniki, górny z falistą krawędzią, dolny z pojedynczą płaską krzywizną na całej długości od kołnierza do przedniej części stopy, podobnie jak zausznik w modelu Blazer. Ma również podwójne swooshe na ścianach bocznych, z których główny wyraźnie przypomina Blazer, z łukowatą krawędzią opadającą w dół każdego boku z wysokiej pozycji początkowej na pięcie. W międzyczasie drugi swoosh zaczyna się niżej na pięcie, przesuwając się w linii prostej wzdłuż boku, aby zakończyć się dalej w kierunku przedniej części śródstopia. Łącząc kropki, fani sneakersów o orlich oczach byli w stanie zidentyfikować drugą sylwetkę jako jeden z klasyków Nike z lat 80-tych: Dunk.

w 2019 roku wyprodukowano cztery wersje kolorystyczne tej przyciągającej wzrok mieszanki, niektóre w neutralnych odcieniach, a inne w różnorodnych jaskrawych kolorach. Te pierwsze pojawiają się na eleganckich White Grey i stealthy Black Grey, podczas gdy te drugie można znaleźć na Black Blue z akcentami University Blue i retro wyglądającym Maize Navy, który jest znany niektórym jako Snow Beach i ma promienną żółtą cholewkę pokrytą ciemnoniebieskimi i czerwonymi szprychami. Ekscentryczne połączenie modeli Blazer i Dunk sprawiło, że pierwsza seria sneakersów Nike Blazer x Sacai odniosła ogromny sukces w 2019 roku i nie minęło wiele czasu, zanim obie marki ponownie połączyły siły.

W rzeczywistości fani współpracy musieli czekać zaledwie dwa lata na kolejną ofertę Blazer. Pojawiła się ona w 2021 roku w postaci modelu Blazer Low x sacai - zaktualizowanej wersji modelu Mid z 2019 roku z podobną mieszanką Blazer i Dunk, ale tym razem z niskim kołnierzem, którego odsłonięta pianka sprawia, że wygląda tak, jakby projektant po prostu wziął model Mid i przeciął go na pół. Poza tym, wiele innych elementów pozostało niezmienionych. Podeszwa zewnętrzna ma znajome linie przyczepności biegnące w jodełkę, a podeszwa środkowa jest nadal ułożona w warstwy, podczas gdy podwójne swooshe, oczka, sznurówki i języki również powracają. Nie ma panelu pięty, ponieważ zwykle znajduje się on wyżej na kołnierzu, ale podwójny branding ponownie podkreśla wkładkę. Każdy z języków ma własną etykietę, na jednej widnieje logo Nike sacai, a na drugiej tradycyjny emblemat Nike Sportswear. Dwie z niskich wersji kolorystycznych wprowadziły również zamsz na cholewce zamiast zwykłej skóry, nadając im w ten sposób pluszową fakturę zewnętrzną. Są to eleganckie Iron Grey z połączeniem bieli i ciemnoszarych odcieni oraz British Tan, których szkarłatne i brązowe odcienie idealnie się uzupełniają. Pozostałe dwie kolorystyki w tym zestawie wykorzystują tradycyjną skórę, Magma Orange nakładając jaskrawe pomarańczowe i żółte swooshe na białą cholewkę, a Classic Green łącząc zieleń, biel i niebieski na szarej warstwie bazowej.

Później w 2021 roku Chitose Abe połączyła siły z KAWS, aby stworzyć kolekcję odzieży znaną jako Wearable Art - serię awangardowych ubrań, które zacierają granice między sztuką a modą. Amerykańska artystka i projektantka została następnie zaproszona do współpracy Nike x sacai, tworząc w ten sposób potężny triumwirat kreatywnych umysłów. Wspólnie stworzyli kilka niskich butów Blazers, z których każdy miał ten sam ogólny projekt, co inne wydane w tym roku, z godnym uwagi dodatkiem emblematu KAWS XX wytłoczonego w bocznej przedniej części podeszwy środkowej. Motyw podwójnego X został również włączony do logo Nike Sacai, aby zwięźle reprezentować trzy współpracujące siły.

Grupa opracowała w sumie cztery wersje kolorystyczne, zaczynając od Neptune Blue, której lazurowa warstwa bazowa wspiera nakładki w odcieniach takich jak żółty, szkarłatny i turkusowy, oraz bogaty bordowy Team Red, z zamszowymi i skórzanymi panelami w wielu podstawowych kolorach. Ich pozostałe dwa projekty są równie kolorowe - żywa cholewka Purple Dusk z różnymi pastelowymi odcieniami zdobiącymi jej nakładki oraz Reed z ciemnoniebieskim głównym swooshem i kremowobiałym drugorzędnym na opalonych bokach.

w 2022 roku do serii dołączyły dwa kolejne modele Nike Sacai Blazer Lows, w których postawiono na klasyczne czarno-białe odcienie. KAWS opuścił już zespół, więc powrócono do oryginalnego projektu low-top z poprzedniego roku, cofając się w konstrukcji Black Patent i White Patent. Ten pierwszy ma elegancką czarną lakierowaną skórę na cholewce z jasnym białym swooshem Blazer na szczycie czarnego swoosha Dunk i parą języków, które są również tonalnie przeciwstawne. Tymczasem ten drugi ma białą cholewkę z lakierowanej skóry, która nadaje ton głównie monochromatycznemu sneakerowi z białawymi akcentami na drugim swooshu i języku.

Chociaż stworzone do tej pory modele Nike Blazer x sacai mają nieco abstrakcyjny wygląd, mistrzostwo Abe w projektowaniu w połączeniu z doświadczeniem Nike w dziedzinie obuwia zapewniło, że są to nadal niezwykle stylowe buty, które można nawet uznać za artystyczne kompozycje. Łącząc dwie najbardziej ukochane sylwetki Nike, marki stworzyły popularny nowy sneaker z własną, odrębną tożsamością, który umiejętnie porusza się na granicy sztuki, streetwearu i mody.

Ranking Nike Blazer x sacai
(0)

SPORTSHOWROOM wykorzystuje pliki cookies. O naszej polityce plików cookie.

Kontynuować

Wybierz swój kraj

Europa

Ameryki

Azji i Pacyfiku

Afryka

Bliski Wschód